A MÁV-telephez hasonlóan a Törekvés Művelődési Központ hosszú távú sorsa is kérdéses. Egyelőre csak a rövid távú rendezést tartják fontosnak az érintettek. Pedig nem kellene sokat áldozni rá…
„A több mint százéves Törekvés Művelődési Központot a vasutasok alapították. Vannak olyan értékei, mint például a néptánc, amelyben 3-tól 99 éves korig rengetegen megtalálják örömüket. A ház sorsa annyiban hasonlatos a szomszédos Jancsi-telephez, hogy szintén évtizedekig a MÁV tulajdona volt, ugyanúgy nem vagy alig költött a fenntartására, és az első adandó alkalommal „túladott” rajta.
Miként a MÁV-telep, úgy ez is a nemzeti vagyonkezelőhöz került egy törvényi rendelkezéssel. Az MNV kikötötte, hogy csak akkor segíti a művelődési házat, annak működését, ha az önkormányzat is ugyanezt megteszi. Bár szó volt arról, hogy esetleg átveszi Kőbánya, végül ez nem történt meg. Véleményem szerint jól tette a városvezetés, hogy nem olvasztotta be a Törekvést a Kőrösi kultúrközpont intézményrendszerébe.
Az önkormányzat éves szinten húszmillió forinttal támogatja a Törekvést, az MNV ugyanennyi tesz hozzá. Viszont ez csak ideig-óráig jó, rövid távú túlélést jelent. A hosszú távú működéshez elsőként a ház elöregedett, korszerűtlen fűtési rendszerét és magát az épületet kellene rendbe tennie a tulajdonos MNV-nek. Amikor három milliárd forint jut egy kazánházra a miniszterelnök felcsúti focisulijában, vagy amikor az Eximbank milliárdos kölcsönt ad tévévásárlásra a nemzeti filmmogulnak, igazán beleférne az államnak, hogy a magyar kultúra egyik „ékkövének” 20 millió forintot adjon például fűtéskorszerűsítésre.
Olvasom, hallom magam is a lózungot, hogy: soha nem látott mennyiségű pénz megy a kultúrának. Igen, valóban, csak a probléma az, hogy ez a soha nem látott mennyiségű pénz Andy Vajna zsebében landol.
Anno az Aczél György-féle tilt, tűr, támogat felosztású kultúrpolitika is tisztességesebb volt a mostaninál…”
Alig alakult meg az új kőbányai képviselő-testület – amelyben a választási eredmények okán szinte egyenlőség van: 8 képviselőt (közte a polgármestert) a Fidesz, 9-et az MSZP, a DK, a Momentum, a PM és az LMP együtt ad –, mégis az internet bugyraiban szinte ostorozzák a többséget a hozzászólók, hogy „hatalomittasan” osztogatják a tisztségeket meg az egekbe emelik a fizetéseket. A négy alpolgármester egyikévé megválasztott Somlyódy Csaba segített rendbe tenni és értelmezni az új helyzetet. Ahogy fogalmazott, mindent a demokrácia megkövetelte megegyezési kötelesség határoz meg.
A háborúskodás, az ellenségkeresés, a hatalom bármi áron való görcsös megtartása – sajnos ez a Fidesz-pártközpont „természetrajza", és ennek megfelelően utasítja cselekvésre a pártkatonákat. Kőbányán is „elmentek a falig", egy meglehetősen sajátos jogi érveléssel próbálnak még utólag egyetlen választókerületet megnyerni, plusz egy képviselőtestületi helyet megszerezni. Ahelyett, hogy befejeznék a harcolást, és nyugalmas közéletet teremtenének.
Főpolgármester, kerületi polgármester, kerületi önkormányzati képviselő, és ezzel együtt nemzetiségi önkormányzati választás lesz 2019. október 13-án. 2024-ig most választjuk meg az önkormányzatok tagjait és a polgármestereket. Összegyűjtöttük, hogyan és kikre szavazhatunk kőbányai lakosként.