Főpolgármester, kerületi polgármester, kerületi önkormányzati képviselő, és ezzel együtt nemzetiségi önkormányzati választás lesz 2019. október 13-án. 2024-ig most választjuk meg az önkormányzatok tagjait és a polgármestereket. Összegyűjtöttük, hogyan és kikre szavazhatunk kőbányai lakosként.
1. Miről szavazunk, és mi lesz az eredménye?
- 5 évre választunk főpolgármestert, kerületi polgármestert, kerületi önkormányzati képviselőket.
- Aki regisztrált nemzetiségi, az önkormányzati vezetők mellett nemzetiségi önkormányzati tagokat is választhat.
- A választási törvény értelmében a megválasztott kerületi polgármester egyben a fővárosi közgyűlés tagja is lesz.
- A megválasztandó kerületi Testület 17 tagú lesz: 12 egyéni választókerületi képviselőt lehet majd választani, de kőbányai mandátumot nem eredményező maradékszavazatokból, törvényben rögzített számítási módszer alkalmazásával, 5 kompenzációs listás képviselő is mandátumhoz fog jutni.
2. Ki vagy kik vehetnek részt a szavazáson?
- A szavazáson minden nagykorú, Magyarországon lakcímmel rendelkező választópolgár részt vehet, akivel szemben nem áll fenn törvényben szabályozott kizáró ok és (mozgóurnás szavazás kivételével) személyesen jelenik meg a szavazóhelyiségben.
- Ebbe beletartoznak a magyarországi lakcímmel rendelkező olyan személyek, akik az Európai Unió valamely tagállamának állampolgárai, vagy a menekült státuszt szerzett személyek is. Azaz (egyszerűsítve), ha van kőbányai lakcímkártyájuk, vagy azzal szinte teljesen megegyező tartózkodási engedélyük.
- Ebből is látszik, hogy a lakcím nagyon fontos, ugyanis lehetőség nyílik a nem kőbányai állandó lakcímmel rendelkezőknek is Kőbányán szavazni. Ehhez 2019.06.26.-ig ugyanoda bejelentett kőbányai tartózkodási hellyel kell rendelkezniük, és hivatalosan át kell jelentkezzenek a tartózkodási helyük szerinti szavazókörbe, hogy részt vehessenek a szavazáson.
- Az átjelentkezés tehát csak egyetlen helyre irányulhat. Az átjelentkezési kérelmek beérkezési határideje október 9. 16 óra.
3. Hányféle szavazatom lesz?
- Három személyre voksolhatunk (3 szavazólapon):
- kerületi egyéni képviselőt választunk,
- kerületi polgármestert választunk (kőbányán az ellenzék közös jelöltje Somlyódy Csaba),
- illetve főpolgármester-jelöltre kell szavaznunk (az ellenzék közös jelöltje Karácsony Gergely). - Emellett a nemzetiségi névjegyzékben szereplők a helyi kisebbségi önkormányzatra is szavazhatnak.
4. Hol és hogyan zajlik a szavazás?
- Szavazni október 13-án, vasárnap 6 órától 19 óráig lehet.
- Alapesetben mindenki az állandó lakcímének vagy tartózkodási hely címének megfelelő szavazókörben köteles szavazni. A mozgásukban korlátozottak mozgóurnát is kérhetnek.
- A Választási Iroda értesítő levélben elküldte, hogy ki melyik szavazókörben voksolhat. Aki nem kapott ilyen levelet, a kerületi választási irodához fordulhat. A szavazóköri beosztás az önkormányzat oldalán is megtalálható: http://kobanya.hu/docs/kobanya/hu/news_attach/1593.jpg
- Az önkormányzati választásnál a szavazókörben az azonosítás az első lépés. Ehhez érvényes arcképes igazolványra és lakcímkártyára lesz szükség!
- Ezután megkapjuk a három lepecsételt szavazólapot és egy borítékot. A választáson tollat biztosítanak. A szavazófülkében egyedül tölthetjük ki a szavazólapokat.
- A jelöltek neve melletti karikában elhelyezett, két egymást metsző vonal (tehát X vagy +) számít érvényes szavazatnak. Egy szavazólapon csak egyetlen jelöltre szavazhatunk. Ha egynél több X szerepel a lapon, az érvénytelen.
- Ha elrontanánk az x-elést, kérhetünk új szavazólapot, de csak egy alkalommal. Szavazatunkat ezután saját kezűleg dobjuk a szavazókörben jól látható helyen álló urnába. A szavazat akkor is érvényes, ha nem borítékoljuk be előzetesen.
5. És ha nem tudok elmenni otthonról?
- Aki egészségi állapota miatt nem tud személyesen megjelenni a szavazókörben, igényelhet mozgóurnát.
- Ezt a helyi választási bizottságnál lehet megtenni
- levélben vagy elektronikus azonosítás nélkül elektronikus úton legkésőbb 2019. október 9- én 16.00 óráig,
- személyesen vagy elektronikus azonosítással elektronikus úton 2019. október 11-én 16.00 óráig vagy
- 2019. október 11-én 16.00 órát követően elektronikus azonosítással elektronikus úton 2019. október 13-án 12.00 óráig. - Ha valaki ezt a határidőt lekési, vagy épp a hétvégén ficamodik ki a bokája, még mindig igényelhet mozgóurnát. Ebben az esetben a választás vasárnapján, azaz október 13-án, legkésőbb 12.00 óráig az illetékes szavazatszámláló bizottságtól lehet kérni (meghatalmazott útján vagy meghatalmazással nem rendelkező személy általi kézbesítéssel), hogy otthonában keressék fel.
6. Lejárt érvényességű okmányokkal lehet-e szavazni?
- A lejárt érvényességű okmányokkal rendelkezők nem szavazhatnak, őket a szavazatszámláló bizottság köteles visszautasítani.
- A szavazásra abban az esetben sincs mód, ha a választópolgárt a bizottság tagja vagy tagjai személyesen ismerik, és a névjegyzéken is szerepel.
- Ezért fontos, hogy a választópolgárok a szavazás napja előtt vizsgálják meg okmányaik érvényességét, és időben gondoskodjanak az érvényes dokumentumok beszerzéséről.
7. Szabálytalanságot tapasztaltam a választás során. Mit tehetek?
Ebben az esetben kifogást lehet benyújtani az illetékes választási bizottsághoz:
- a Helyi Választási Bizottság dönt:
- a szavazatszámláló bizottság tevékenysége, döntése elleni kifogásról, valamint a szavazóhelyiségben elkövetett egyéb cselekménnyel kapcsolatos kifogásról,
- minden olyan kifogásról, amely kizárólag a területi választási bizottság illetékességi területét érinti. - a Nemzeti Választási Bizottság dönt:
- azon kifogásokról, amely nem tartozik a helyi választási bizottság hatáskörébe,
- a helyi választási bizottság döntése elleni fellebbezésről. - A kifogásnak tartalmaznia kell
- a jogszabálysértés megjelölését;
- a jogszabálysértés bizonyítékait (kivéve médiaügyben);
- a kifogás benyújtójának nevét, lakcímét (székhelyét) és – ha a lakcímétől (székhelyétől) eltér - postai értesítési címét;
- a kifogás benyújtójának személyi azonosítóját, illetve ha a külföldön élő, magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár nem rendelkezik személyi azonosítóval, a magyar állampolgárságát igazoló okiratának típusát és számát, vagy jelölő szervezet vagy más szervezet esetében a bírósági nyilvántartásba-vételi számát.
8. Hány napon belül lehet kifogással élni?
- A kifogást úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb a feltételezett jogszabálysértés elkövetésétől számított 3 napon belül megérkezzen az illetékes választási bizottsághoz.
A Helyi Választási Iroda elérhetőségei:
Helyi Választási Iroda,
Budapest - Kőbánya, 1102, Szent László tér 29.
Telefon: +36-1/433-8100.