
„Jelentős nap lehet a kutyagazdák számára a csütörtöki, amennyiben a kőbányai képviselő-testület többsége is úgy akarja. Felkerült ugyanis az ülés napirendjére a kezdeményezésem, amelyben a sokat vitatott kutyakitiltó rendeletszakasz hatályon kívül helyezését és egy átfogó, konkrét, a felelős állattartásra vonatkozó szabályozás megalkotására tettem javaslatot. (Emellett a helyi lejárató propaganda kapcsán egy interpellációt is beadtam.)
Mondhatni már ez is kisebbfajta siker, hiszen ellenzéki kezdeményezés nagyon ritkán szokott átjutni a kőbányai rendszerbe épített szűrőkön. Talán érdemes is áttekinteni, hogyan is jutott el az ügy idáig.
Ugye tavaly decemberben fogadta el a testület a közösségi együttélési rendeletet, amelynek egyik pontja rögzíti, hogy kutyák (és logikusan: a gazdáik is) ez év június 1-től ki vannak tiltva a kerületi közparkokból. Magát a rendelet egészét támogathatónak tartottam akkor, de jeleztem is, hogy ezzel a kitiltó résszel nem értettem egyet.
A közfelháborodás után mindenki elbeszélt egymás mellett: a polgármester szerint éppen hogy a kutyások érdekében született a szabályozás, a gazdik szerint éppen hogy ellenük…
Már márciusban felvetettem, hogy a polgármester minden további elmérgesedő vitát megelőzhetne azzal, ha nagyvonalúan visszavonná az érintett pontokat – nem tette. Interpelláltam is ez ügyben, hasztalanul. Sőt, még engem oktatott ki… Közben az is kiderült, hogy nemlétező dokumentumok és felhatalmazások alapján kezdte el az önkormányzat a „kutyafuttató-fejlesztést”. Mi több, a városvezetés a civil szervezésű kutyás demonstrációt sem vette komolyan.
Ám nem hagytam annyiban a dolgot, sem képviselőként, sem két eb felelős gazdijaként. A megfelelő szolgálati utat betartva konkrét kezdeményezést tettem a kutya-ügy tartós rendezése érdekében; ez az, amit az írásom elején jeleztem. Tehát: a közösségi együttélési rendelet kitiltó része legyen hatályon kívül helyezve, az ne lépjen életbe június elsejével, illetve a kerület vezetése szeptember 30-ig dolgozzon ki – az érintett helyi kutyás civil társaságok bevonásával – a felelős állattartást és közterületi állatjelenlétet, valamint a betartásához elengedhetetlen önkormányzati feltételeket részletesen leíró és szabályozó rendelkezést.
A fideszes többség bölcsességére van bízva, hogy a békességet tekintik-e előbbre valónak vagy a békétlenséget állandósítják… Ha előbbit, akkor nagy nap lesz a csütörtöki a kutyásoknak!”
Alig alakult meg az új kőbányai képviselő-testület – amelyben a választási eredmények okán szinte egyenlőség van: 8 képviselőt (közte a polgármestert) a Fidesz, 9-et az MSZP, a DK, a Momentum, a PM és az LMP együtt ad –, mégis az internet bugyraiban szinte ostorozzák a többséget a hozzászólók, hogy „hatalomittasan” osztogatják a tisztségeket meg az egekbe emelik a fizetéseket. A négy alpolgármester egyikévé megválasztott Somlyódy Csaba segített rendbe tenni és értelmezni az új helyzetet. Ahogy fogalmazott, mindent a demokrácia megkövetelte megegyezési kötelesség határoz meg.
A háborúskodás, az ellenségkeresés, a hatalom bármi áron való görcsös megtartása – sajnos ez a Fidesz-pártközpont „természetrajza", és ennek megfelelően utasítja cselekvésre a pártkatonákat. Kőbányán is „elmentek a falig", egy meglehetősen sajátos jogi érveléssel próbálnak még utólag egyetlen választókerületet megnyerni, plusz egy képviselőtestületi helyet megszerezni. Ahelyett, hogy befejeznék a harcolást, és nyugalmas közéletet teremtenének.
Főpolgármester, kerületi polgármester, kerületi önkormányzati képviselő, és ezzel együtt nemzetiségi önkormányzati választás lesz 2019. október 13-án. 2024-ig most választjuk meg az önkormányzatok tagjait és a polgármestereket. Összegyűjtöttük, hogyan és kikre szavazhatunk kőbányai lakosként.