
Különös, nyilvánosságot is kapott „értesülés” jutott el hozzám: állítólag a budapesti Péterfy-kórházban a munkaerőhiányt enyhítendő már Ukrajnából érkezett nővérek dolgoznak ellenőrzés, honosítás és vizsga nélkül. És mivel ez egy „erős és büszke, nem mellesleg jól teljesítő ország”, így a vendégmunkások (vagy gazdasági bevándorlók vagy migránsok?) közel 300 ezer forintos fizetést is kapnak. Miközben a képzett magyar nővérek jó, ha ennek a felét vagy kétharmadát megkapják. Ennyit jelent a nagy egészségügyi megbecsülés?
Ha igaz, ez a szóbeszéd is eljutott hozzám, már a kőbányai Bajcsy-kórházban is serénykednek az ukrajnai dolgozók, nagyjából ugyanennyiért. Ha a magyar (esetleg kőbányai) munkavállalónak kötelező mindenféle szakképzettséget igazolni a Bajcsyban, akkor vajon a „kollégáiknak” miért nem? Már a kormányoldali „média” is megemlíti, hogy pont az ukránoknál „tömeges” a nem valós végzettség igazolása. És vajon ugyanazért a munkáért miért jár kevesebb bér az itthoniaknak, mint nekik?
A kőbányaiak egészségének és egészséges környezetének a biztosítása önkormányzati feladat. Szerintem egyáltalán nem mindegy, hogy esetleg hozzá nem értő, vagy „más stílushoz/módszerekhez szokott” bökdös vagy „kezelget” bárkit is. Mivel ez így helyi ügynek tekinthető, talán tisztázhatná a kerületi vezetés, hogy igaz-e mindez vagy csak rosszindulatú álhír?
Megkérdezem ezt, de az eddigi tapasztalat alapján vagy nem lesz illetékes a polgármester vagy nem feladata az ezekkel való foglalkozás. Pláne, ha még le is tud „politikai haszonszerzőzni” a kérdés felvetése miatt.
Alig alakult meg az új kőbányai képviselő-testület – amelyben a választási eredmények okán szinte egyenlőség van: 8 képviselőt (közte a polgármestert) a Fidesz, 9-et az MSZP, a DK, a Momentum, a PM és az LMP együtt ad –, mégis az internet bugyraiban szinte ostorozzák a többséget a hozzászólók, hogy „hatalomittasan” osztogatják a tisztségeket meg az egekbe emelik a fizetéseket. A négy alpolgármester egyikévé megválasztott Somlyódy Csaba segített rendbe tenni és értelmezni az új helyzetet. Ahogy fogalmazott, mindent a demokrácia megkövetelte megegyezési kötelesség határoz meg.
A háborúskodás, az ellenségkeresés, a hatalom bármi áron való görcsös megtartása – sajnos ez a Fidesz-pártközpont „természetrajza", és ennek megfelelően utasítja cselekvésre a pártkatonákat. Kőbányán is „elmentek a falig", egy meglehetősen sajátos jogi érveléssel próbálnak még utólag egyetlen választókerületet megnyerni, plusz egy képviselőtestületi helyet megszerezni. Ahelyett, hogy befejeznék a harcolást, és nyugalmas közéletet teremtenének.
Főpolgármester, kerületi polgármester, kerületi önkormányzati képviselő, és ezzel együtt nemzetiségi önkormányzati választás lesz 2019. október 13-án. 2024-ig most választjuk meg az önkormányzatok tagjait és a polgármestereket. Összegyűjtöttük, hogyan és kikre szavazhatunk kőbányai lakosként.