
(Kép: steer.com)
2010 óta permanens választási kampány van, így az önkormányzat igyekszik valamennyi, rendelkezésére álló felületen hirdetni önnön nagyságát és nagyszerűségét – nyilván a választók meggyőzése érdekében. Ez pedig ugye pénzbe kerül, a propagandára költeni kell. Ennek a másik oldala, hogy a költéssel valakik bizonyosan jól járnak.
A képviselő-testület gazdasági bizottsága a minap tárgyalta a minden bizonnyal jogszerű, de nagyon is átlátszó, a Kőbányai Hírek „önkormányzati pártlap” elkészítésére vonatkozó közbeszerzési eljárást. Az újságot korábban gondozó céggel nagyon is elégedett volt a fideszes városvezetés, és újabb időszakra, újabb két évig meg is kapta ezt a megbízást – az, stílszerűen, más lapra tartozik, hogy a versengés látszata kedvéért meghívtak a tenderre más szereplőket is. Igaz, ezek egyike be sem adta a pályázatát, a másik meg érvénytelen lett.
Viszont a megbízási díj emelkedett: egy lapszám a korábbi 1,5 millió helyett most 2,5 millióba kerül (ha 16 oldal) vagy éppen 3,5 millióba (ha 20 oldal). És, hogy mi indokolja a feltűnően aránytalan növekedést? Az a „hivatalos” válasz érkezett az illetékestől, hogy a jövőben Kőbányai Hírekből lesz még négy különszám a szokásos havi megjelenésen kívül. (???) Meg hogy 4 oldallal több lesz minden egyes kiadvány. Az elköltésre szánt keretösszeg viszont beszédes: eddig 32 millióba került a kőbányaiaknak a Kőbányai Hírek című pártlap finanszírozása, mostantól 80 millió fog elmenni rá.
Mit jelent ez? Egyfelől nyilvánvalóan ez már a választási előkészület része, hiszen további két éven át – az önkormányzati választás esztendejéig, 2019-ig – lehet a megszokott és a további lapszámokban (plusz a világhálón) hirdetni az igét, lehet még jobban erőltetni a „Kőbánya hihetetlen fejlődése” mantrát. (Ami ugye a valóságban nem létezik.) Másfelől a közpénzt költik pártlapra, pártcélra – merthogy a regnáló hatalom helyi emberein kívül csak „szökőévente” nyilvánulhat meg más is az újságban, a közösnek látszó ügyeket meg egyoldalúan tálalják, minden egyéb más szempontot figyelmen kívül hagyva.
Vagyis a kőbányaiak finanszírozzák a Fidesz 2018-as kampányát – ez jóval többről szól, mint a baráti cégek megjutalmazásáról, azok pénzpumpájáról. Azt a közpénzt, amit a kőbányaiak érdekében értelmes célokra is el lehetne költeni, abból pont őket vezetik meg (majd). Hogy mást ne, csak azt a lakáskarbantartási támogatást említsem, amely javaslatomat a képviselő-testület fideszes többsége, élén a polgármesterrel volt szíves nagy ívben lesöpörni az asztalról. Durván annyival nőtt meg a mutatványpénz, mint amennyiből kb. 500 kőbányainak a lakáskarbantartási támogatása lenne fizethető, hogy esetleg tényleg ne fagyjon halálra egy kemény télen, ne legyen tüdőbajos a penészes-vizes lakása miatt vagy cseréltethesse végre biztonságosra az ajtaját.
De hát éppen az a cél, hogy a virtuális valóságot láttassák…
Alig alakult meg az új kőbányai képviselő-testület – amelyben a választási eredmények okán szinte egyenlőség van: 8 képviselőt (közte a polgármestert) a Fidesz, 9-et az MSZP, a DK, a Momentum, a PM és az LMP együtt ad –, mégis az internet bugyraiban szinte ostorozzák a többséget a hozzászólók, hogy „hatalomittasan” osztogatják a tisztségeket meg az egekbe emelik a fizetéseket. A négy alpolgármester egyikévé megválasztott Somlyódy Csaba segített rendbe tenni és értelmezni az új helyzetet. Ahogy fogalmazott, mindent a demokrácia megkövetelte megegyezési kötelesség határoz meg.
A háborúskodás, az ellenségkeresés, a hatalom bármi áron való görcsös megtartása – sajnos ez a Fidesz-pártközpont „természetrajza", és ennek megfelelően utasítja cselekvésre a pártkatonákat. Kőbányán is „elmentek a falig", egy meglehetősen sajátos jogi érveléssel próbálnak még utólag egyetlen választókerületet megnyerni, plusz egy képviselőtestületi helyet megszerezni. Ahelyett, hogy befejeznék a harcolást, és nyugalmas közéletet teremtenének.
Főpolgármester, kerületi polgármester, kerületi önkormányzati képviselő, és ezzel együtt nemzetiségi önkormányzati választás lesz 2019. október 13-án. 2024-ig most választjuk meg az önkormányzatok tagjait és a polgármestereket. Összegyűjtöttük, hogyan és kikre szavazhatunk kőbányai lakosként.